Druga strefa Wilczego Szańca (zwiedzanie)

 

Po zakończeniu zwiedza pierwszej strefy bezpieczeństwa, która znajduje się na południe od szosy przecinającej Wilczy Szaniec turyści mogą zobaczyć jak wyglądała druga strefa kwatery. W przeciwieństwie do centrum Wilczego Szańca, które było zamieszkane przez dygnitarzy trzeciej rzeszy, w drugiej strefie mieszkali i pracowali oficerowie sztabowi. Na jej terenie znajdowały się budynki przedstawicielstw sił zbrojnych, urzędów oraz szereg obiektów infrastruktury technicznej takich jak np. nowy schron łączności, który zapewniał łączność kwatery z każdym miejscem pod władaniem trzeciej rzeszy, czy po prostu basen przeciw pożarowy.

Zwiedzenie drugiej strefy kwatery rozpoczyna się przy przejeździe kolejowym obok bramy wjazdowej. Zwiedzający tą część Wilczego Szańca kierują się do szosy łączącej Kętrzyn z Węgorzewem i następnie skręcają w lewo w kierunku Węgorzewa. Idąc drogą mijają po prawej stronie budynek biurowy przedstawicielstwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych (29).

Ministerstwo Spraw Zagranicznych (29)03

Zaraz za tym obiektem skręcają w drugą drogę w prawo.W chwilę po wejściu na oryginalną betonową drogę, która  wykonana została na potrzeby kwatery, po lewej stronie zwiedzający widzą budynek przedstawicielstwa wojsk lotniczych OKL (24).

Przedstawicielstwo Wojsk Lotniczych OKL (25)02 Przedstawicielstwo Wojsk Lotniczych OKL (25)04

Przedstawicielstwo Wojsk Lotniczych OKL (25)06

Przedstawicielstwo Wojsk Lotniczych OKL (25)08 Przedstawicielstwo Wojsk Lotniczych OKL (25)11

Jest to typowy budynek biurowy w tej części kwatery. Do budynku prowadziły 3 wejścia od północy, wschodu i zachodu.  Przez oś budynku prowadził długi przelotowy korytarz od którego na lewo i prawo znajdowały się pomieszczenia, a mniej więcej na środku znajdowało się trzecie wejście. Budynek był podpiwniczony, ale w wyniku wysadzenia podłoga zapadła się do piwnicy, przez co wejście do środka jest utrudnione. Zachowały się w nim szczątki instalacji elektrycznej oraz mocowania stalowych zasłon do zamykania okien.

Przedstawicielstwo Wojsk Lotniczych OKL (25)09

Idąc dalej na południowy wschód od obiektu 24, po kilkudziesięciu metrach zwiedzający dochodzą do pozostałości niewielkiego cmentarza należącego do miejscowości Parcz. Funkcjonował on do roku 1942. Nie są na nim pochowani żadni ludzie związani z kwaterą.

Cmentarz na terenie kwatery01 Cmentarz na terenie kwatery03 Cmentarz na terenie kwatery07

Następnie turyści udają się do ceglanego budynku należącego do Marynarki Wojennej OKM (25).

Przedstawicielstwo Marynarki OKM (25)02 Przedstawicielstwo Marynarki OKM (25)04 Przedstawicielstwo Marynarki OKM (25)05

Jako, że marynarka nie brała udziału w inwazji na Związek Radziecki, nie wybudowała sobie dowództwa w okolicy jak zrobił to Wermacht w Mamerkach, jednak posiadała swoje przedstawicielstwo w kwaterze i znajdowało się ono w tym budynku. Jest to budynek z czerwonej cegły z strunobetonowym dachem. Posiada tylko jedną kondygnację i jest wyraźnie mniejszy niż pozostałe budynki sztabowe.

Naprzeciwko tego budynku znajduje się budynek, a właściwie fragment budynku, który ze względu na ocalenie jednego ze skrzydeł został spożytkowany, jako sklep.

Budynek przerobiony na sklep05 Budynek przerobiony na sklep07 Budynek przerobiony na sklep11

Następnie turyści udają się dalej drogą betonową i na skrzyżowaniu skręcają w prawo. Po kilkunastu metrach po prawej stronie ich oczom ukazuje się jeden z symboli Wilczego Szańca. Bunkier Ogólnego Użytku nr 26.

 

Bukier Ogólnego Przaznaczenia (26)05
Bukier Ogólnego Przaznaczenia (26)02 Bukier Ogólnego Przaznaczenia (26)03


Bukier Ogólnego Przaznaczenia (26)13 Bukier Ogólnego Przaznaczenia (26)14

Są to w zasadzie 2 lustrzane względem siebie obiekty, przez co nazywany jest przez miejscowych „bliźniakiem”. Biorąc pod uwagę całkowitą długość obiektu oraz szerokość, jest to największy schron ciężki wybudowany w kwaterze. Pojedynczy większy był tylko bunkier Hitlera (13). Jest to typowy schron przeciwlotniczy dla żołnierzy i oficerów pracujących w tej części kwatery. Po stalowych klamrach widocznych na frontowej ścianie można było wejść na strop do stanowisk ogniowych.

Bukier Ogólnego Przaznaczenia (26)06

Na każdym obiekcie znajdowało się stanowisko działka przeciw lotniczego oraz stanowisko KM’u. Ze stanowiska działa prowadził do wnętrza szyb z klamrami jak można zobaczyć w bunkrze Goeringa (16) w pierwszej strefie. Do wnętrza prowadziły 3 wejścia z których przez przelotowy korytarz można było wejść do pomieszczeń. Po wysadzeniu obiektu w całości pozostała tylko ściana frontowa, za nią można podziwiać „pracę” saperów SS. Widać tutaj dysproporcje wielkości pomieszczeń do grubości stropu. Można wejść do obiektu, jednak wymaga to zachowania szczególnej ostrożności. Obiekt ten pokazuje w doskonały sposób potęgę tych schronów. Wszystkie większe i mniejsze fragmenty betonu, rozrzucone po okolicy pochodzą właśnie z tego bunkra.

Fragmenty obiektu (26)03 Fragmenty obiektu (26)04 Fragmenty obiektu (26)07

Naprzeciw schronu po leśnej stronie widać  dobrze zachowane stanowiska dla pojazdów.

Pozostałości ukrycia dla pojazdu

Idąc dalej drogą betonową po minięciu rozwidlenia turyści dochodzą do obiektu nr 27- Hotelu Batalionu Hitlera. Jest to budynek betonowy dwukondygnacyjny. W górnej części znajdowały się pokoje w dolnej, w piwnicy kotłownia i magazynki. Do budynku prowadzą 2 wejścia, jedno od strony schronu ogólnego użytku a drugie po schodach od południa. Do budynku można wejść. W głównym korytarzu widać skutki działania fali uderzeniowej. Miejscami zawalił się strop pomiędzy piętrem a piwnicą (OSTROŻNIE!).

Hotel Batalionu Hitlera (27)09

Hotel Batalionu Hitlera (27)05 Hotel Batalionu Hitlera (27)07

Hotel Batalionu Hitlera (27)10

 

Od głównego korytarza odchodzą na lewo i prawo pomieszczenia. W północnej ścianie potężna wyrwa. Mniej więcej w ¾ długości po lewej stronie znajduje się drugie wyjście. Tuż obok schodów jest wejście do dolnej kondygnacji. Tuż za nim znajduje się tajemnicze zasypane zejście do podziemi.

Hotel Batalionu Hitlera (27)08

Tajne podziemia, czy studzienka techniczna? Wybór pozostawiam Państwu. Po wyjściu z piwnic turyści udają się w prawo . Idąc leśną ścieżką docierają do obiektu nr 28. To hotel i biuro naczelnego architekta i ministra uzbrojenia rzeszy A. Speera. Wcześniej budynek należał do Dr., Tooda, ale Speer zastąpił go po jego śmierci w katastrofie lotniczej. Budynek zbudowany jest na planie litery T.

Hotel i biura A. Speera (28)02 Hotel i biura A. Speera (28)04 Hotel i biura A. Speera (28)07 Hotel i biura A. Speera (28)08 Hotel i biura A. Speera (28)09

Do budynku prowadzą wejścia od wschodu i zachodu. Budynek posiadał dwie kondygnacje. Górna mieściła biuro i hotel, dolna kotłownie, archiwum, magazynki i co ciekawe garaże. Idąc wzdłuż okien można rozpoznać przeznaczenie niektórych pomieszczeń. Wejść można jedynie do skrzydła od strony zachodniej. Od wschodu zapadł się strop pomiędzy piwnicą, a piętrem.

Idąc dalej leśną ścieżką zwiedzający dochodzą do widzianego na początku budynku przedstawicielstwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych (29).

Ministerstwo Spraw Zagranicznych (29)02 Ministerstwo Spraw Zagranicznych (29)03

Jest do budynek bardzo podobny do przedstawicielstwa wojsk lotniczych. Różnica między nimi polega na braku podpiwniczenia oraz tylko 2 wejściach od wschodu i północy w budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych.  Zarówno w środku jak i na zewnątrz nie został on bardzo zniszczony, przez co spokojnie można wejść do środka.  Po przejściu przez krótki korytarz turystom ukazuje się długi korytarz z ciągiem wejść na lewo i prawo do poszczególnych pomieszczeń. Tutaj także można dziś określić przeznaczenie niektórych z nich.

Po zakończonym w tym miejscu zwiedzaniu turyści wracają na szosę asfaltową i skręcają w lewo idąc w kierunku kasy biletowej. Dla bystrego oka, szczególnie w okresie od jesieni do wiosny warto w połowie drogi pomiędzy parkingiem a obiektem 29 dobrze przyjrzeć się temu, co znajduje się po lewej stronie. Można dostrzec tam podstawę wierzy obserwacyjnej.

Podstawa wieży obserwacyjnej01 Podstawa wieży obserwacyjnej02

Jest to wkopany w ziemię betonowy bunkier dla załogi, a na jego stropie stała drewniana wieża obserwacyjna.

Nie są to oczywiście wszystkie obiekty 2 strefy jak i całej kwatery.  Pozostałe budynki w kwaterze są trudno dostępne oraz nie są oznaczone w żaden sposób. Chodząc po lesie należy uważać na niezabezpieczone wejścia do kanałów technicznych i studni.

 

Przeznaczenie poszczególnych obiektów zaczerpnięte z książki Mazury Północne Stanisława Siemińskiego Autorem tekstu i zdjęć jest Piotr KomaroV Komar. Autor składa serdeczne podziękowania siostrze Emilii za pomoc w realizacji zdjęć.

W sąsiedztwie kwatery

Okolice Wilczego Szańca to dziś atrakcyjny turystycznie region. Każdy, kto zechce zwiedzić kwaterę może zostać w okolicy na dłużej.
Najbliższy nocleg oferuje:
- Hotel Księżycowy Dworek***
- Hotel Wilczy Szaniec
Atrakcje turystyczne:
- Mazurolandia
- Jezioro Siercze
- Sztabowóz

Warte zobaczenia

Obiekty związane z Wilczym Szańcem to:
- Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych w Mamerkach nad jeziorem Mamry
- Twierdza Boyen w Giżycku
- Kwatera Goringa w Szerokim Borze
- Pałac hr. H. Lehndorffa w Sztynorcie

Zwiedzanie obiektu

Informacji na temat możliwości zwiedzania udziela podmiot odpowiedzialny za Wilczy Szaniec - Nadleśnictwo Srokowo.
Turyści chcący zwiedzić Wilczy Szaniec mogą kontaktować się w tej sprawie z pobliskimi punktami noclegowymi lub przewodnikami.

Najczęściej czytane

Wsparcie

Serwis wspiera Mama Marketing
Kopiowanie jest zabronione!