Kim był zamachowiec Hitlera

Hrabia Claus Philipp Schenk von Stauffenberg (1907-1944) pochodził ze starego arystokratycznego rodu od wielu wieków zasiedziałego na terenach Witembergii i Bawarii. W 1930 roku ukończył szkołę kawalerii pancernej w Hannowerze, a w parę lat później Akademię Wojskową w Berlinie.
Jako młody oficer z wielką sympatią odniósł się do idei głoszonych przez nazizm. Tak jak on, wielu Niemców liczyło wtedy, że po przegranej I – ej wojnie światowej, a szczególnie „haniebnych” ograniczeniach militarnych traktatu wersalskiego, Adolf Hitler będzie tym, który odbuduje potęgę militarną Niemiec i przywróci im należną pozycję w świecie. I tak, jak inni, ten wówczas młody oficer z nadzieją i ufnością patrzył na fuhrera.
Kiedy wybuchła wojna, Stauffenberg walczy na terenie Polski, Francji i ZSRR. Podczas walk w Afryce w kwietniu 1943 roku w wyniku alianckiego ataku lotniczego zostaje ciężko ranny. Wiele miesięcy spędził w szpitalu, z którego wyszedł jako inwalida wojenny – bez prawej ręki, lewego oka i dwóch palców u lewej dłoni.
Był to przełomowy okres w jego życiu. Kilka lat wojny unaoczniło mu jej brutalność, bezmyślność i okrucieństwo. Jako oficer sztabowy dość szybko zorientował się, że błędne i nie liczące się z nikim i z niczym szalone rozkazy Hitlera powodowały tylko niepotrzebne straty i cierpienia ludzkie. Gorycz porażek, inwalidztwo i zawiedzione nadzieje spowodowały przemianę Clausa. Z dotychczasowego zwolennika (kiedy były zwycięstwa!) staje sie przeciwnikiem swego wodza i uważa, że Hitlera za wszelką cenę należy usunąć.
Po rekonwalescencji i wyleczeniu ran odniesionych w Afryce zostaje skierowany do sztabu wojsk lądowych w Berlinie. Jego przełożony – generał Friedrich Olbricht, który przewodził grupie oficerów od dłuższego czasu będących już w opozycji, widząc zdecydowanie Stauffenberga, wprowadza go do grupy. Od tej pory razem snują plany zamachu na Hitlera.

Kopiowanie jest zabronione!